

Esimese tööpäeva hommikul viis ülemus mind mu traktoriga proovisõidule. Näitas veelkord, kus mis ja mismoodi. Jube, kui paljusid asju pidin jälgima ning meeles pidama. Käike tuleb vahetada kolmest kohast. Pidevalt peab üle õla jälgima, mida niiduk teeb ning selle tegemisi kolmest erinevast kangist juhtima. Veel pean jälgima, mis mu ees teepeal maas on, et ei sõidaks üle näiteks suurtest kividest, kängurulaipadest vms. Lisaks pean veel jälgima peeglist, mis toimub minu ees ja taga teepeal ning kõigile pidevalt teed andma. Tundus, et seda kõike on peaaegu võimatu korraga teha. Ma kohe üldse ei tahtnud, et ülemus mind traktorisse üksi jätaks...
Peale proovisõitu tulid kaks meest, kes viisid meile läbi tervise ja turvalisuse koolituse. Asi nägi välja nii, et me seisime mu tiguauto varjus ning kuulasime ühte meestest. Ta jagas meile ka välja prinditud materjali. Kõikidest teemadest lendas ta hetkega üle ning ma ei jõudnud vist ühtegi slaidi reaalselt läbi lugeda. Peale koolitust tuli täita ka kirjalik ülesanne. Võimalik, et see pidi olema eksam vms. Igatahes luges ta meile õiged vastused suht ette. Vahepeal küsis meie arvamust ka. Lõpus andsime allkrirjad, et oleme kõigega kursis jne. Paberite läbilugemiseks ei andnud keegi mingit aega. Ka ülemus sai terve hunniku ülesandeid ning pabereid, mis ta peab hakkama täitma regulaarselt. Ka meie peame iga päev täitma paberi, mis ütleb, et oleme oma ohtudega kursis jne.

Järgmine päev alustas rutiini. Taavi tööks on trimmeri või saega kõiksuguste postide, sildade ning kraavide ümbruste vabastamine murust, põõsastest ja puudest. Tema päevad algavad üldjuhul tund või paar hiljem ning lõpevad ka veidi varem. Minu päevad näevad üldjuhul välja järgnevad: Äratus kell 6:00. Kell 6:55 istun traktorisse, et 7:00-16:30 rõõmsasti tööd rügada (mõnikord veinib isegi 17:00). Hiljemalt 16:30 peab Taavi olema tagasi laagriplatsil ning valmis aitama traktoreid suurele autole laadida. Enne seda peaks ta olema pannud generaatori, satelliittaldriku jms. asjad tagasi minu tiguautosse. Seejärel sulgen ma tiguauto aknad, lülitan külmkapi autoakudele ümber, tõstan veel paar asja tuppa ning panen ukse kinni. Seejärel suundume edasi järgmisesse ööbimispaika umbes 30km kaugusel. Kohale jõudes aitame traktorid auto pealt alla saada, tõstame jälle generaatori ja telekataldriku õue ning pakime muud asjad lahti. Kell on selleks ajaks umbes 17:30. Seejärel täidame pesuämbri veega ning ongi aeg end puhtaks pesta. Veel jääb veidi aega niisama olemiseks ning ongi aeg hakata valmistama õhtusööki. Kell 18:45 tuleb Kevin tigumajja end pesema (tema on seniajani traktoreid putitanud jms. vajalikku teinud). Õhtusöök algab kell 19:00 ning samal ajal vaatame telekast uudiseid. Seejärel valmistan Kevinile järgmiseks lõunaks võileiva, pakin selle kilesse ning panen külmikusse. Olen ta võikudele ka vastavalt tujule lühisõnumeid hakanud vildikaga kirjutama, joonistama. Need rõõmustavad teda alati. Kui nõud on pestud on kell umbes 20:00 ning on aeg minna voodisse. Pean tunnistama, et näpin oma telefoni, mudin oma kaela ning nihelen umbes 21:30ni ning jään siis lõpuks magama. Järgmine päev kordub kõik samamoodi. Sedasi oleme tööd teinud ka seitse päeva jutti. Seejärel tegime vaba päeva ainult selleks, et Taavil sai oma asjade kütus otsa ning pidime linna sõitma ja vaba päeva võtma.
Vabal päeval lubab Kevin mul tavaliselt kaua magada, kui luban talle, et lähen iga päev enne üheksat voodisse. Üldjuhul mul selle lubadusega probleeme pole. Kaua magamine tähendab siis näiteks kaheksani. Siis sööme ning seejärel oleneb päevaplaan meie ööbimiskohast. Tegevused on samad, varieerub vaid järjekord: peseme pesu, koristame veidi, tangime kütust, võtame vett, lähme poodi järgmiseks 10-14päevaks toitu varuma (eelmisel päeval oleme Taaviga eelnevalt valmis mõelnud poenimekirja). Kui see kõik on tehtud suundume edasi järgmisesse ööbimispaika.

Töö on väsitav, sest kümme tundi sama koha peal istuda pole kerge. Isegi lõunat pean sööma roolis olles. Pidevad sundliigutused mõjuvad halvasti mu kaelale, mis esimestel päevadel valutas päris korralikult. Masseerisin seda ning panin kuumaveekoti ööseks kaela alla, kuid ikka oli tunne, nagu lööks keegi mind iga natukese aja tagant noaga kaela. Kevin irvitas, et see on tema. Ostsin endale mingit sügavsoojendavat kreemi ning panin ühel õhtul seda oma kaelale. Kaelavalu seestpoolt kadus hetkega, sest tundus, et mu nahk põleb. Jooksin kraanikausini ning proovisin veega seda maha pesta. Muidugi see ei aidanud. Õnneks olime ööbimiskohas, kus oli ka dušš ning sööstsin selle suunas. Peale pesemist hakkas parem, kuid tundisn kogu öö jooksul, kuidas kogu mu keha justkui õrnalt põleks. Siinkohal õpetus: ära pane sügavsoojendavat kreemi veidigi päikesepõlenud nahale! Hiljem kreemi kasutades olen olnud märgatavalt ettevaatlikum.
Esimestel nädalatel traktoriga sõites käis mul ka peale tööpäeva pea pidevalt ringi. See pidev vibratsioon oli vist harjumatu. Nüüd pole seda muret enam olnud ning kõik on ok.
Pesemisest. Vett on igapäevaseks pesemiseks ette nähtud igale inimesele viis liitrit. Alguses sattusin sellest numbrist suht paanikasse, sest kujutasin ette kahte suurt Coca pudelit ja ühte väiksemat ning see kõlas ilmselgelt liiga vähesena. Tegelikult on pesemine sellega täiesti teostatav. Juustepesuga on aga veidi halvasti... Mu ema muudkui küsis, millal ma oma juuksed lasen maha lõigata. Tema suureks rõõmuks on mu juuksed nüüd tänu Kevinile umbes 20cm lühemad. Ta polnud kunagi kellegi juukseid lõiganud ning pabistas täiega. Nii lõbus oli. Mulle tundub, et mu juuksed on nüüd jube lühikesed aga Taavi ja Kevin ei saanud nagu eriti arugi. Nendele, kellel on probleeme suurte veearvetega, soovitan ämbrit ning niriseva veega veepumbaga dušši. Lisaks tuleb ülejäänud veega ära pesta ka nõud. Oleme Taaviga teinud umbes kordamööda süüa ning vastavalt sellele teine peseb nõud. Esimesel õhtul, kui oli minu kord nõusid pesta vaatasin veeämbrit ning tassi ning mõtlesin, et sellega on jura nõusid korralikult pesuvahendist puhtaks saada. Järgmise mõttena lohistasin duššivooliku kraanikausini ning nüüd pesengi nõusid jooksva veega dušši all. Taavi minu ideed kasutusele pole võtnud. Usun, et ta on kade et ta ise nii geniaalse idee peale ei tulnud.
WCst. Water Closetit meil pole. Aga selle eest on olemas Wind Closet, mis asub iga päev vabalt valitud kohas. Mõnikord olematute põõsaste varjus. Sel juhul olen hommikuti võtnud auto, et sellega eemal asuvate põõsasteni sõita. Öösel on hea ja pime.
Uskumatult tore on vabadel päevadel saada mingissegi tsivilisatsiooni, kus saab päris WCsse ning korraliku dušši alla juukseid pesema. Kevin juba mõistab mu juustepesu probleemi ning proovib mulle alati leida võimalusi, kus saaksin end normaalselt pesta. Nagu ta ütles, tahab ta, et oleksin puhas ja õnnelik. Eriti õnnelik olen siis, kui pesemisruumis on autopeeglist suurem peegel. Ühes kohas oli lausa selline, kust sain end tervenisti vaadata. Küll oli tore!
Kui olime mõned päevad tööd teinud ning oli järjekordse päeva õhtu, küsisin Kevinilt, miks me täna uude ööbimispaika ei sõida. Ta tegi suured silmad ning küsis, kas ma ta traktorit pole näinud. Läksin siis sinnasuunas ning tuli välja, et umbes 15minutit enne tööpäeva lõppu olin ma suutnud oma traktori niiduki alt suure kaarega lennutada kivi otse ülemuse traktori esiklaasi. Ja seda muidugi nii kenasti, et klaas oli täitsa sodi. Õnneks oli Keviniga kõik korras. See aga tähendas seda, et me ei saanud järgnevatel päevadel tööd teha, sest õnnetus juhtus lihavõttepühade ajal, täpsemalt laupäeval. Siin on lihavõtete puhul ka esmaspäev vaba päev ning seega oleks uue klaasi saanud ehk alles teisipäeval. Kuna ülemusel oli kodus (umbes 600km kaugusel Carnarvonis) teine klaas, siis ta mõtles, et ehk oleks mõistlik sinna sõita. Samas keeldus ta meid jätmast pärapõrgusse, kui meil polnud telefonilevi. Õnneks oli tal aga selline telefon, mis aitas saada paremat signaali ning ta jättis selle minu kätte ja sõitis pühapäeva varahommikul koju. Laupäeva õhtul värvisin mune ning andisn kaks neist talle kaasa (üks Kevinile ja teine ta naisele Petale). Ta rõõmustas ning kiitis mu kunstiannet (mis on suht olematu). Õnneks polnud ta kogu selle vahejuhtumi pärast mu peale üldse pahane. Tegelikult rõõmustasin, et sain mõned päevad puhata, kuid teisipäeva õhtuks tuli ülemus tagasi ning kolmapäeval võis töö jätkuda. Loodan, et nüüd hoaib ta minust suuremat pikivahet.

Ilm on endiselt soe. Esimestel päevadel Carnarvonist eemal, tõusid soojakraadid toas lausa +44C. Ühel hommikul tõusin üles ning tundsin, et teki alt väljas on õhk kuidagi väga jahe ning mõnusalt värskendav. Kui suutsin end teki alt välja ajada, vaatasin kraadiklaasi. See näitas kõigest +20C! Olen vist siinse kliimaga väga ära harjunud, sest see tundus palju külmem, kui Eestis olles.
Teeääred on täis igasugu põnevat kraami. Peamiselt on tegemist sodiga (purgid, pudelid, toidupakendite ümbrised, autojubinad, rehvijupid jne.). Kui hakkaksin korjama tööliste valgeid kiivreid, saaksin varsti vist poe avada, sest neid on jube palju. Üllatavalt palju on ka jalatseid (eriti saapaid). Ja mitte üksikuid vaid paaris. Erinevaid riideid on ka palju. Minu esimeseks roadkill'iks ehk teeäärest leitud asjaks oli mul helesinine magamiskott. Teiseks leitud asjaks oli samuti sinine vist täitsa kasutamata veel siltidega magamiskott. Pesin need pesumasinaga puhtaks ning nüüd on need mul rõõmsasti kasutuses. Kusjuures, kui Perthi lennujaamas olin, siis leidsin sealt pingi pealt kaks kaelapatja, mille kaasa võtsin ning siiani kasutanud olen. Tundub, et Austraalia mõistab minu magamisarmastust. Tegelikult leidsin telgi ka aga jätsin selle kellelegi järgmisele leidmiseks, sest ma ei vajanud seda.
Minu 24tunnise päeva tipphetkeks on üldjuhul öö. Seda mitte selleks, et ma oleksin nii väsinud, et ootan magama jäämist vaid selleks, et öösel saan näha igasuguseid põnevaid unenägusid ning kohata seal palju toredaid inimesi. Unenägusid olen hakanud siinolles nägema märgatavalt rohkem. On olnud vaid mõni erandlik päev, kui ma midagi ei näe ning siis olen suht pettunud. Oskab keegi mulle seletada, miks ma nüüd unenägusid rohkem näen, mäletan?!
Meie teekond on olnud umbes järgnev: Carnarvon->Karratha->Roebourne->Wickham->Point Samson->Honeymoon Cove->Port Hedland->Pardoo Roadhouse->Cape Keraudren (Eighty Mile Beach)->Sandfire Roadhouse'st veidi edasi->Pardoo Roadhouse->Cape Keraudren (Eighty Mile Beach)->Port Hedland->South Hedland->Port Hedland.

Lisaks on mul ülimalt tore ülemus. Kristiina küll rääkis mulle, et ta on tore aga alles nüüd teel olles mõistan seda iga päevaga aina rohkem. Ta on meeletult sõbralik ja armas ning naeratab mulle alati. Kui näeb, et olen väsinud, siis tuleb ning teeb kalli ning ütleb midagi head, mis mu tuju hetkega parandab. Minu blondidest juustest tingituna suudan mõnikord igasugu põnevaid asju korda saata, kuid ta mõistab mind alati. Kordagi pole ta mulle midagi halvasti öelnud, vaid tuleb ja aitab alati. Esimest korda, kui sain aru, et ta mind mõistab oli poes käies. Nimelt olin talle enne öelnud, et poodi minnes on tähtis osta jäätist, sest kujutlesin kui mõnus oleks seda väikest jäätist majauksel nautida. Ülejäänud mitmeks nädalaks vajaminev oli minu jaoks suht teisejärguline. Kui olime poes jäätiseletini jõudnud, küsis ta mu käest lausa imeliselt kõlava küsimuse. Nimelt tahtis ta teada, kas ma soovin tavalist jäätist või jäätisetorti. Ja me seisime suurte jäätiste leti ees! Mu silmad läksid eriti särama ning valisin endale 2liitrise jäätise. Ideaalne! Peale selle, et ta mind alati mõistab, on temaga ka alati millestki rääkida.
Kuna Kevin teadis, et tahan väga kängurusid näha ning ütles, et ma olen olnud nii tubli, siis ühel toredal vabal päeval läksime kolmekesi Keraudreni, kus pidime neid kindlasti nägema. Ja uskuge või mitte aga ma nägingi kahte känguru. Esimest märkasin ma lausa ise, sest ta oli meie auto lähedal põõsaste varjus pikutamas. Teine asus meist veidi eemal ning teda märkas Kevin. Nad on nii ägedad ja hüplevad nii nunnukalt!

PS. Kuigi mu Internetivõimalused on äärmiselt piiratud, proovin ikkagi võimalusel uuendada oma pildikogu aegajalt järgneval lehel: https://picasaweb.google.com/106206985447282178916/Austraalia?authkey=Gv1sRgCLaGh7CX1q7wew

No comments:
Post a Comment